ظروف قابل استفاده در مایکروویو؛ بایدها و نبایدهای ظروف مایکروویو

مهارت‌های زندگی
ظروف مناسب ماکروویو

در دنیای مدرن امروز که همه به دنبال انجام سریع‌تر کارها هستند، مایکروویو وسیله‌ای بسیار کاربردی است. از مایکروویو می‌توان برای گرم کردن و یا پخت بسیاری از غذاها استفاده کرد. شما غذایی را در ماکروفر می‌گذارید و این غذا در مدت کوتاهی آماده‌ی خوردن می‌شود و شما لازم نیست نگران از دست دادن وقت خود برای طبخ یا گرم کردن غذا باشید. اما باید توجه داشته باشید که تمام ظروف، ظروف مایکروویو نیستند و نمی‌توان آن‌ها درون مایکروفر قرار داد.

ظرف مناسب مایکروویو

برخی از ظروف نگهدارنده غذا مثل ظروف یخچالی و فریزری یا ظروف پلاستیکی در ماکروویو قرار نمی‌گیرند. شما می‌توانید انواع ظروف مایکروویو را با اطمینان خاطر از فروشگاه اینترنتی مس و تس خریداری کنید. تا دیگر نگران قرار دادن ظرف نامناسب در ماکروویو خود نباشید.

قرار گرفتن چه ظروفی در مایکروویو ممنوع است؟

ظروف آلومینیومی و فلزی

ظروف ماکروفر

ظرف فلزدار حتی اگر تکه فلز بسیار کوچکی داشته باشد، ظرف مناسب مایکروفر نیست. استفاده از این ظروف نامناسب برای مایکروویو می‌تواند خطر آتش‌سوزی را در پی داشته باشد. پس ظروف فلزدار و ظروف آلومینیومی یک بار مصرف از ظروف ممنوع برای ماکروویو هستند.

ظروف پلاستیکی

ظروف مایکروویو

قرار دادن بیشتر ظرف پلاستیکی در مایکروویو برای گرم کردن غذا ممنوع است. اگر ظروف پلاستیکی شما حاوی مواد شیمیایی شبه استروژن به اسم BPA هستند نباید در در مایکروویو و ماشین ظرف‌شویی قرار بگیرند. حتی اگر ظروف پلاستیکی شما برچسب بدون BPA دارند نیز از ظروف مایکروفری به حساب نمی‌آیند.

ظروف فومی

ظرف ماکروویو

فوم نوعی پلاستیک است پس نباید درون ماکروویو قرار بگیرد. ظروف فومی از ظروف مایکروویوی نیستند چرا که با از گرم شدن، مواد شیمیایی خطرناکی آزاد می‌کنند.

ظروف فانتزی آبکاری و فلزکاری شده

ظروف ماکروویو

ظروف خاص آبکاری یا فلزکاری شده را برای گرم کردن انواع غذا در مایکروویو قرار ندهید. ممکن است قسمت فلزکاری و یا طلاکاری شده این ظروف در ماکروفر واکنش داده و خطری بیافریند.

لیوان مسافرتی یا ماگ

لیوان و ماگ‌ استیل از گرم شدن نوشیدنی درون خود جلوگیری می‌کنند. این ظروف برای مایکروویو مناسب نیستند و می‌توانند به دستگاه آسیب بزنند. پس قرار دادن ماگ استیل در ماکروفر ممنوع است.

ظرف مایکروویو

ماگ مسافرتی‌ پلاستیکی شما زمانی قابل استفاده در مایکروویو است، که در زیر آن نوشته شده باشد. اما بهتر است از قرار دادن پلاستیک در ماکروفر خودداری کنید.

ماگ قدیمی لعاب دار

اگر ماگ‌ شما قدیمی باشد ممکن است با موادی پوشش داده شده باشد که بهتر است در ماکروویو قرار نگیرد. این لعاب می‌تواند سرب یا دیگر فلزات سنگین مضر را داشته باشد. بهتر است از لیوان یا ماگ قدیمی خود به عنوان دکور استفاده کنید و چند ماگ مایکرویوی نو را از فروشگاه مس و تس برای نوشیدن و گرم کردن مایعات تهیه کنید.

یک توصیه برای گرم کردن غذا در مایکروویو!

اگر زیاد با مایکروویو سر و کار دارید و در روز چند بار برای گرم کردن غذا از آن کمک می‌گیرید، بهتر است از ظروف شیشه ای ساده استفاده کنید. البته پیش از این کار اطمینان حاصل کنید که ظرف شما یک ظرف ماکروویوی است. برای اطمینان بیشتر، شما می‌توانید ظروف مایکروویوی موردنظر خود را از فروشگاه مس و تس تهیه کنید و با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.

یک توصیه درباره‌ی برچسب “قابل استفاده در مایکروویو”!

برای طبخ غذا در مایکروویو و یا گرم کردن آن می‌توانید از تمامی ظروفی که برچسب قابل استفاده در مایکروویو را دارد، استفاده کنید. اما بسیاری از ظروف سرامیکی با وجود داشتن برچسب، ظروف مایکروفری قابل اعتمادی نیستند. بهتر است برای پخت و یا گرم کردن غذا از ظرف ماکروویوی مطمئن و امتحان‌شده استفاده کنید.

ظروف مایکروفر

چگونه ظروف مناسب مایکروفر را تشخیص دهیم؟

وچود ماکروویو در آشپزخانه‌های ما بسیار حیاتی است و انتخاب ظروفی که مناسب استفاده در ماکروویو باشند چالش بزرگی به نظر می‌رسد. ظروف نامناسب در مایکروویو، ممکن است آسیب ببینند، بشکنند،مواد شیمیایی را در غذا آراد کنند و یا باعث آتش‌شوزی شوند.

ظروف را با دست امتحان کنید:

سه چهارم یک فنجان ایمن برای مایکروویو را پر از آب کنید. ظرف مورد نظر را زیر لیوان گذاشته و آن‌ها را در ماکروویو بگذارید. بعد از گذشت یک دقیقه لیوان آب و ظرف را از مایکروفر خارج کرده و محل قرارگیری لیوان در ظرف و آب را لمس کنید. اگر ظرف گرم و آب سرد باشد نشان می‌دهد بشقاب گرما را جذب کرده و برای استفاده در ماکروویو مناسب نیست.

ظروف قابل استفاده در مایکروویو را برچسب بزنید :

ظروفی که مطمئن هستید برای استفاده در ماکروفر ایمن هستند را نشانه‌گذاری کنید. تا در انتخاب ظرف مناسب دچار اشتباه نشوید.

شناسایی دقیق ظروف قابل استفاده در ماکروویو:

ظروف دارای برچسب قابل استفاده در ماکروویو را خریداری کنید. راحت‌ترین و دقیق‌ترین راه برای شناسایی ظرف ایمن ماکروویو، مراجعه به برچسب یا نوشته حک شده‌ی کف ظرف است.

برند ظروف مایکروویو را بشناسید :

چندین تولیدکننده در سراسر جهان ظروف قابل استفاده در مایکروویو تولید می‌کنند. برخی از این برندها تولید داخلی هستند و برخی نیز به کشور وارد می‌شوند. با شناختن این برندها می‌توانید با اطمینان خاطر خرید کنید. در وب سایت مس و تس نیز انواع ظروف نگهدارنده غذا و ظروف مایکروویوی با کیفیت در اختیار شما قرار داده شده‌است تا با آسایش خاطر خرید کنید.

ظروف مناسب مایکروویو

یک نکته در شناسایی ظروف قابل استفاده در ماکروفر!

بیشتر ظروف سرامیکی، شیشه‌ای و چینی برای استفاده در مایکروویو ایمن هستند. اگر این ظروف، رنگ یا لعاب سرب داشته باشند و یا دارای تزئینات فلزی، مثل طلا یا نقره باشند، نباید در مایکروویو استفاده شوند. کاهی نیز تولیدکننده اعلام می‌کند که ظرف تولید‌شده برای ماکروفر مناسب نیست.

فرق مایکروفر و مایکروویو چیست؟

در مایکروفر غذا به وسیله حرارت و گرما پخته می‌شود ولی پختن غذا در ماکروویو، علاوه بر دما و گرما، توسط امواجی با طول موج کوتاه (اشعه یا امواج مایکرو) صورت می‌گیرد. به زبان ساده مایکروفر با حرارت غذا را می‌پزد و مایکروویو با حرارت و اشعه این کار را انجام می‌دهد.

ظرف ماکروفر

خرید ظروف مناسب مایکروویو

انتخاب ظروف مناسب ماکروفر کار بسیار مهمی است و نکات بسیاری باید رعایت شود. ما سعی کردیم شما را با نبایدهای ظروف ماکروویوی آشنا کنیم. حال که ظروف نامناسب برای مایکروویو را شناختید باید از یک فروشنده معتبر و مطمئن، انواع ظرف مایکروویوی مناسب را تهیه کنید. بهترین انتخاب برای شما فروشگاه اینترنتی مس و تس است. انواع ظروف ماکروفری با قیمت مناسب و کیفیت عالی در سایت مس و تس در اختیار شما قرار دارد.شما می‌توانید با آسایش خیال ظرف ماکروویوی مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید و آن را درب منزل تحویل بگیرید.