راهنمای خانه تکانی آشپزخانه؛ نکات طلایی تمیز کردن آشپزخانه

مهارت‌های زندگی
نظافت آشپزخانه

آشپزخانه، قلب خانه است پس باید به تمیزی و نظافت آن بیش از بخش‌های دیگر خانه اهمیت دهید خانه تکانی آشپزخانه مراحل مختلفی دارد و تمیز کردن هر بخش از آن به ترفندهای خاصی نیاز دارد. شاید خانه تکانی آشپزخانه سخت ترین مرحله از خانه تکانی باشد اما شما می‌توانید با استفاده از نکات مهمی که در این مطلب در اختیار شما قرار می‌دهیم، از این مرحله به آسانی عبور کنید.

تمیز کردن کابینت

توجه داشته باشید که استفاده از لوازم بهداشتی و نظافت با کیفیت مثل تی و زمین شور، دستمال نظافت و … می‌تواند کار خانه تکانی آشپزخانه را برای شما آسان کند. انواع وسایل بهداشتی و نظافت را می‌توانید در وب سایت فروشگاه اینترنتی مس و تس پیدا کنید.

خانه تکانی آشپزخانه را از چه کاری شروع کنیم؟

در ابتدا گرد و خاک را از سقف پاک کنید و آن را تمیز کنید تا خیالتان راحت شود. سپس باید یخچال و فریزر را تمیز کنید. طبقات یخچال را سر و سامان بدهید و موادغذایی تاریخ گذشته یا موادی که مصرف نمی‌کنید را دور بریزید.

تمیز کردن آشپزخانه

نکته مهم در خانه تکانی آشپزخانه!

یک پلاستیک زباله و یا یک سطل زباله را کنار خود نگه دارید و تا پایان کار، وسایل اضافی و دورریختنی‌های هر بخش از آشپزخانه را در ان بریزید. با استفاده از این روش کف آشپزخانه و روی کابینت‌ها از مواد و وسایل دورریختنی پر نمی‌شود تا کارتان را سخت‌تر کند.

نظافت یخچال و فریزر در خانه تکانی آشپزخانه:

محتویات یخچال را خارج کنید سپس طبقات یخچال را بیرون آورده و آن‌ها را بشویید. چرا که معمولا طبقات یخچال و فریزر با لکه های موادغذایی کثیف و چسبناک می‌شوند. برای تمیز کردن فریزر بهتر است از یک دستمال نم‌دار استفاده کنید. شاید تمیز کردن فریزر به دلیل سرمای آن کمی سخت باشد. با تمیز کردن این بخش، مرحله بزرگی از خانه تکانی آشپزخانه را انجام داده‌اید

خانه تکانی

در نهایت وسایل داخل یخچال را تمیز کنید و با نظم و مرتب بچینید.شما می‌توانید برای نظم بخشیدن به داخل یخچال خود از نظم دهنده ها و ظروف یخچالی و فریزری موجود در وب سایت فروشگاه مس و تس استفاده کنید. مواد غذایی داخل فریز نیز باید منظم چیده شوند. برای مثال بهتر است مواد غذایی گوشتی و سبزیجات در کشوهای جداگانه قرار گیرند.

تمیز کردن کابینت ها در خانه تکانی:

کابینت‌ها و کانتر آشپزخانه را با توجه به جنس آن‌ها با مواد مناسب تمیز کنید. شما می‌توانید در تصویر پیشنهاد ما را برای تمیز کردن انواع کابینت و کانتر ببینید. تمیز کردن کابینت و کانتر از بزرگ‌ترین چالش‌های خانه تکانی آشپزخانه است.

تمیز کردن کابینت در خانه تکانی آشپزخانه

اگر ظروف داخل کابینت‌ها  لکه شده‌اند یا کثیف هستند بزنید حتما آن‌ها را بشویید. اگر این ظروف کمی خاک گرفته‌اند آن‌ها را با دستمال پاک کنید. بعد از شستشو و خشک کردن ظروف آن‌ها را با نظم و با توجه به نیاز خود در کابینت‌ها بچینید. شما می‌توانید با توجه به بودجه و سلیقه خود بخشی از ظروف پذیرایی و لوازم آشپزخانه خود را با با خرید از محصولات باکیفیت فروشگاه مس و تس، نو کنید.

خانه تکانی آشپزخانه آسان

به جای بسته های مقوایی و پلاستیکی مواد غذایی از انواع سرویس آشپزخانه مثل سرویس حبوبات، پاسماوری، ست ادویه، سطل برنج و … استفاده کنید. این ظروف علاوه بر زیبایی و نظم بخشیدن به فضای آشپزخانه، موادغذایی را تازه و سالم نگه می‌دارند. انواع این ظروف با کیفیت بالا و قیمت مناسب در وب سایت مس و تس موجود است.

تمیز کردن گاز در خانه تکانی آشپزخانه:

گاز: شما می توانید وسایل روی گاز را بردارید و به صورت جداگانه با مواد شوینده ملایم بشویید و سپس خشک کنید. سپس بدنه گاز را با استفاده از اسپری های چند منظوره و یک تکه ابر تمیز کنید و با یک دستمال تمیز آن را خشک کنید.

تمیز کردن آشپزخانه در خونه تکونی

فر: برای پاک کردن لکه‌های داخل فر محلولی با ترکیب نسبت یکسانی از نمک، جوش شیرین و آب تهیه کنید. محلول را بر لکه ها اسپری کنید و بعد از مدت کوتاهی با دستمال مرطوب آن‌ها را پاک کنید. اگر لکه‌ها سرسخت هستند میزان جوش‌شیرین محلول را بیشتر کنید

هود: در خانه تکانی آشپرخانه تمیز کردن هود را فراموش نکنید، می‌توانید از بخارشوی استفاده کنید. و فیلتر هود را نیز باید تمیز کنید که می‌توانید از راهکاری که در تصویر می‌بینید استفاده کنید.

تمیز کردن سرامیک در خانه تکانی و جرم گیری آن:

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم خانه تکانی آشپزخانه، جرم گیری کاشی و تمیز کردن سرامیک است. زیرا معمولا کف و دیوار آشپزخانه سرامیک‌کاری می‌شود تا به راحتی تمیز شود. برای تمیز کردن سرامیک‌ها می‌توانید از کشیدن دستمال آغشته به شوینده ملایم استفاده کنید و سپس آن را خشک کنید.

روش خانه تکانی آشپزخانه

می‌توانید از دستمال نظافت و تی و زمین شور موجود در وب سایت مس و تس برای این تمیز کردن سرامیک‌ها استفاده کنید. می‌شود از ترکیب مقداری سرکه و آبلیمو با کمی نمک نیز برای تمیز کردن سرامیک استفاده کرد. می‌توانید از راهکار دیگری که در تصویر می‌بینید نیز کمک بگیرید.

تمیز کردن سینک ظرف شویی در خانه تکانی:

تمیز کردن چربی سینک ظرف شویی و یا رسوب آهک از روی آن یکی از بخش‌های خونه تکونی آشپزخانه است. برای پاک کردن چربی و درخشان کردن سینک، مقادیر مساوی نمک و جوش شیرین را ترکیب کنید. سینک ظرف شویی را با خمیر به دست آمده و یک دستمال نرم بر تمیز کنید. لیموترش تازه و نمک نیز برای درخشان کردن سینک ظرف شویی استیل مناسب است.

خانه تکانی آسان

برای از بین بردن رسوب آهک سینک ظرف شویی، یک دستمال یا حوله کاغذی آغشته به سرکه را روی محل مورد نظر قرار دهید و پس از چند ساعت بشوببد. با خمیر سرکه و نمک نیز می‌توانید رسوب را پاک کنید. نصف لیموترش تازه آغشته به نمک پودر نیز برای ساییدن و مناسب است. . می‌توانید از راهکارهای دیگری که در تصویر می‌بینید نیز کمک بگیرید.

تمیز کردن و باز کردن راه سینک ظرف شویی:

برای شستشوی  لوله ظرفشویی در خانه تکانی آشپزخانه، مقدار مساوی جوش شیرین و نمک را مخلوط کرده و در سوراخ سینک بریزید. مقداری سرکه را نیز درون سوراخ بریزید و پس از مدتی، یک کتری آب جوش روی آن خالی کنید تا کار تمام شود. هرگز مواد چرب و روغن را داخل ظرف شویی نریزید تا چربی در لوله های تخلیه آشپزخانه تجمع نکند.

تمیز کردن لوازم آشپزخانه در خانه تکانی:

در تصاویری که برای شما در پایین قرار داده‌ایم و راهکارهایی بسیار کارآمد را در اختیار شما گذاشته‌ایم که کار خانه تکانی آشپزخانه را برای شما آسان‌تر می‌کنند.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی:

خانه تکانی آشپزخانه

نحوه تمیز کردن آرام پز و تمیز کردن ماکروفر:

تمیز کردن آشپزخانه در خانه تکانینحوه تمیز کردن کتری و سماور:

مراحل خانه تکانی آشپزخانه

نحوه تمیز کردن انواع ظروف فلزی، چوبی و کریستالی:

خونه تکونی

 

مراحل خانه تکانی آشپزخانه کدامند؟

در این‌جا لیست مراحل خانه تکانی آشپزخانه را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

  • به یاد داشته باشید برای خانه تکانی هر بخش از منزل خود ابتدا اطراف خودتان را خلوت کنید و بسپس نظافت را شروع کنید.
  • مرحله اول خانه تکانی آشپزخانه نظافت وسایل بزرگ و اساسی مثل گاز، هود، یخچال و…
  • نظافت ظروف در خانه تکانی آشپزخانه با باتوجه به جنس ظروف
  • شست و شوی شیرآلات و سینک ظرفشویی در خانه تکانی آشپزخانه
  • نظافت و نظم بخشیدن به کابینت‌‌ها در خانه تکانی
  • نظم دهی و تغییر دکوراسیون آشپزخانه در صورت امکان

تمیز کردن کف و دیوار

خانه تکانی آشپزخانه و تغییر دکوراسیون آشپزخانه به کمک مس و تس

همان‌طور که گفته شد شما می‌توانید آشپزخانه خود را بدون صرف هزینه‌های زیاد تمیز کنید. با استفاده و از نکات و ترفندهای خانه تکانی آشپزخانه نیز می‌توانید انجام این کار سخت و وقت‌گیر را آسان‌تر کنید. البته بدون استفاده از لوازم بهداشتی و نظافت باکیفیت نمی‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. از طرفی می‌دانید نظم دهنده‌ ها آشپزخانه شما را نجات می‌دهند. و یک تغییر کوچک مثل خرید پاسماوری و یا عوض کردن ظروف پذیرایی و یا سرویس غذاخوری هم دکوراسیون شما را تغییر می‌دهد و هم در روحیه شما تاثیر می‌گذراد. همه‌ی موارد گفته شده را می‌توانید با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در سایت فروشگاه اینترنتی مس و تس پیدا کنید و خریدی آسان و مطمئن را تجربه کنید.