نکات خانه داری مهم و کاربردی که جایی نخواندید!

مهارت‌های زندگی
نکات خانه داری

بی شک همه ی آقایان و خانم های خانه دار تا حدودی با جزییات و نکات خانه داری آشنا هستید اما همیشه نکاتی بیشتری برای یادگیری وجود دارد. اگر می‌خواهید‌ در امور خانه داری حرفه ای تر شوید و هزینه‌های خود را نیز کم‌تر کنید بهتر است این نکات کاربردی و جدید را استفاده کنید. شما می‌توانید انواع لوازم بهداشتی و نظافت مورد نیاز خود و یا لوازم تزئینی و دکوری و لوازن آشپزخانه را نیز از فروشگاه مس و تس تهیه کنید. در ادامه شما را با نکات خانه داری مختلفی آشنا خواهیم کرد.

نکات خانه تکانی

نکات خانه داری مهم و کاربردی

در ادامه با نکته های خانه داری بسیار کاربردی آشنا خواهید شد:

تمیز کردن کابینت چوبی

اگر به کابینت های چوبی خود نگاهی دقیق تر بیندازید، با لکه های چربی و مواجه می‌شوید و بهتر است سریع تر آن‌ها را تمیز کنید. در اولین نکته از نکات خانه داری پیشنهاد می‌کنیم که برای تمیز کردن کابینت های چوبی از مخلوط  روغن گیاهی با جوش شیرین استفاده کنید. این مخلوط را به کمک یک مسواک روی کابینت‌ها بزنید و آن‌ها را تمیز کنید. این راه ساده ترین روش پاک کردن لکه کابینت ها و سطوح چوبی است.

تمیز کردن لکه فرش

نکات خانه داری مختلفی برای تمیز کردن لکه های روی فرش وجود دارد.ولی تمیز کردن لکه فرش با استفاده از مخلوط مایع صابون و محلول هیدروژن پراکسید بهترین راه است. با استفاده از این ترکیب تمام لکه های فرش در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین خواهد رفت. این نکته از راه های آسان برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش است. می توانید برای ی تمیز کردن انواع فرش از این روش ساده کمک بگیرید.

ترفندهای خانه داری

تمیز کردن تخته گوشت

برای از بین بردن بوی نامطبوع گوشت و سایر مواد غذایی از تخته گوشت می‌توانید از یک قطعه لیمو و نمک کمک بگیرید. در این نکته از نکات خانه داری کافی است از جادوی لیمو ترش در خانه داری استفاده کنید و تخته گوشت را تمیز کنید تا اثری از بوی بد و آلودگی روی آن باقی نماند. لیمو یکی از معجزات خانه داری به شمار می‌رود و فواید زیادی در امر خانه داری دارد که بهتر است آن‌ها را بشناسید.

 تمیز کردن سر دوش حمام

آهک و مواد معدنی روی سر دوش آب اثراتی را به جای می‌گذراند که باعث کم شدن فشار آب و لک شدن سر دوش می‌شود. در این نکته از نکات خانه داری کافی است محلولی از آب و سرکه با درصد برابر بسازید و آن را درون کیسه‌ای پلاستیکی بریزید. سپس این کیسه را با کش به دور سر دوش ببندید به طوری که سر دوش در محلول قرار گیرد. پس از گذشت مدت 15 تا 20 دقیقه کیسه را باز کنید و سر دوش را آب کشی کنید تا درست روز اولش کار کند.

نکات خانه داری مهم

باز کردن گرفتگی فاضلاب

در بین محلول های خانگی، ترکیب جوش شیرین و سرکه برای باز کردن گرفتگی فاضلاب بسیار مناسب و قدرتمندترین است. در این نکته از نکات خانه داری ابتدا نصف فنجان جوش شیرین را داخل چاه فاضلاب بریزید سپس یک فنجان سرکه را روی آن بریزید. در این‌ مرحله باید صبر کنید تا واکنش شیمیایی محلول کامل شود. در نهایت روی محلول آب گرم بریزید تا تمام گرفتگی و آلودگی ها از بین برود و چاه باز شود.

از بین بردن زنگ زدگی کابین دوش

کابین دوش به علت مرطوب بودن فضای حمام بیشتر در معرض زنگ زدن قرار دارد و بهتر است زود به وزد تمیز شود. در این نکته از نکات خانه داری شما می‌توانید برای از بین بردن این زنگ زدگی از سرکه سفید، حوله کاغذی و مسواک قدیمی استفاده کنید. برای شستشوی کابین دوش باید در ابتدا سرکه را روی قسمت‌های زنگ زده اسپری کنید. سپس کافی است با کمک مسواک محل مورد نظر را را بسایید تا زنگ زدگی برطرف شود. در پایان کار نیز با حوله ی کاغذی زنگ زدگی‌های باقی مانده را به طور کامل پاک کنید.

نکات تمیزکاری

تمیز کردن تشک

هر فرد زمان زیادی از روز را به خوابیدن روی تشک صرف می کند بنابراین نظافت و تمیز کردن تشک بسیار مهم و حیاتی است. در این نکته از نکات خانه داری برای تمیز کردن تشک مقداری جوش شیرین و یک اسانس خوشبو را روی سطح تشک بپاشید. در مرحله بعد جوش شیرین را با کمک جاروبرقی از روی تشک جمع کنید. حالا دیگر تشک شما تمیز شده است و برای یک خواب راحت آماده است. با این روش نگهداری و تمیز کردن تشک، تمیز کردن تشک خواب برای شما آسان می‌شود.

تمیز کردن لکه های مبل

بهتر است قبل از کهنه شدن لکه های روی مبل برای تمیز کردن آن‌ها اقدام کنید. در این نکته از نکات خانه داری اگر روی مبل تان لکه ای ایجاد شد الکل و فرچه ی نرم آن را تمیز کنید. اگر لکه روی مبل کهنه شده‌است و یا با روش گفته شده از بین نمی‌رود، بهتر است تمیز کردن آن را به یک متخصص بسپارید تا مبل شما را مثل روز اول آن را تمیز کنید.

از بین بردن گرد و غبار

از بین بردن گرد و غبار یا گردگیری از مهم‌ترین بخش‌های خانه داری است. شما با کمی خلاقیت می‌توانید انجام این کار را برای خود راحت کنید. در این نکته از نکات خانه داری شما می‌توانید یک ماهوت پاک کن کاربردی را با کمک یک تی و جوراب های پشمی قدیمی خود بسازید. با این وسیله می‌توانید گرد و غبار و آلودگی را به راحتی از فضای دکوراسیون خود پاک کنید.

نکات خانه داری جدید

 تمیز کردن کفش

برای تمیز کردن قاب سفید دور کفش ها می‌توانید از شیشه شوی، خمیردندان یا حتی لاک پاکن ها استفاده کنید. سفید کردن کفش با این روش‌ها از خلاقانه‌ترین اسرار خانه داری است.و شما می‌توانید کفش‌های خود را مثل روز اول تمیز کنید.

 تمیز کردن حفاظ ها و شیدها

دسترسی به حفاظ ها و شیدها بسیار دشوار است و این موضوع تمیز کردن آن‌ها را نیز سخت می‌کند. در این نکته از نکات خانه داری می توانید دو سمت یک انبر را با یک لیف یا پارچه ‌ای ضخیم بپوشانید و از آن استفاده کنید. با کمک این وسیله، حفاظ ها و شیدها به سادگی و بدون دردسر از هر نوع خاک و غبار و آلودگی پاک می‌شوند.

نکته های خانه داری

 تمیز کردن پنجره

بهترین روش تمیز کردن پنجره ها می‌تواند محلول آب و سرکه و روزنامه باشد. این روش از راه کار ها و نکات اساسی برای تمیز کردن پنجره است که باعث می‌شود شیشه‌های پنجره از تمیزی برق بزنند. البته ایده ها و نکات خانه داری بسیاری برای تمیز کردن پنجره وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تمیز کردن آرام پز و زودپز

برای تمیز کردن آرام پز یا زودپز بهتر است سریع عمل کنید و اجازه ندهید که لکه‌ها کهنه شوند.در این نکته از نکات خانه داری می‌توانید برای پاک کردن لکه‌های کهنه تر از پودرهای سخت مثل رخشا و یا گاز پاک کن‌های صنعتی استفاده کنید. این روش برای تمیز کردن زودپز و آرام پز بسیار موثر است.

از بین بردن رسوب کتری

در این نکته خانه داری برای از بین بردن رسوب در کتری، کتری رسوب بسته را تا نیمه با سرکه سفید پر کنید. سپس نصف دیگر آن را آب بریزید تا کتری پر شود. بگذارید این مخلوط را یک شب تا صبح را در کتری بماند. صبح روز بعد کتری را به طور کامل بشویید تا تمام رسوبات از بین برود. شما با استفاده از این نکته هم عمری کتری خود را افزایش می‌دهید و هم کیفیت و طعم آب جوش و چایی‌های شما بهتر خواهد شد.

خانه داری

تمیز کردن مایکروویو

تمیز کردن داخل مایکرویو شاید کار بسیار سخت و زمان‌بری به نظر برسد. اما راه راحت‌تری نیز برای انجام آن وجود دارد. در این نکته از نکات خانه داری برای تمیز کردن ماکروویو، یک فنجان آب گرم را با آب نصف یک لیمو مخلوط کنید. و این محلول را به مدت یک دقیقه درون دستگاه خود قرار دهید. در مرحله بعدی فنجان را از ماکروویو خارج کنید. و کل فضای داخلی دستگاه را با دستمال آغشته به ترکیب آب و آبلیمو تمیز کنید.

درخشان کردن تابه های مسی

ظروف مسی درخشان جلوه و زیبایی خاصی به آشپزخانه شما می‌بخشند. اگر تابه و قابلمه مسی شما بعد از مصرف کثیف و لکه شدند و درخشش خود را از دست دادند. می‌توانید با این نکته ار نکتن خانه‌داری آن‌ها را تمیز کنید. شما می‌توانید سس کچاپ یا همان سس گوجه فرنگی را برای تمیز کردن قابلمه های مسی به کار بگیرید. سس گوجه فرنگی را روی بدنه تابه‌ی مسی یک مالش دهید. و سپس آن را با یک دستمال پاک کنید تا تابه‌ی شما دوباره درخشان شود.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

اگر از ماشین ظرفشویی خود خوب نگه‌داری کنید تا مثل روز اول کار کند. پول و زمان زیادی را برای شما حفظ می‌کند. و به راحتی می توانید شستشوی انواع ظروف را انجام دهید. در ایتدا، جوش شیرین را روی اسفنج مرطوب ریخته و آن را در اطراف لبه های ماشین ظرفشویی بکشید.این کار هر گونه باقیمانده مواد غذایی را پاک می‌کند.

ترفند خانه داری

رعایت نکات خانه داری به کمک مس و تس

همان‌طور که گفته شد شما می‌توانید منزل خود را بدون صرف وقت و هزینه‌های زیاد تمیز کنید. با استفاده و از نکات خانه داری و ترفندهای خانه تکانی نیز می‌توانید انجام این کار سخت و زمان‌بر را آسان‌تر کنید. البته بدون استفاده از لوازم بهداشتی و نظافت باکیفیت نمی‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. از طرفی می‌دانید نظم دهنده‌ ها آشپزخانه شما را نظم می‌دهند. و یک تغییر کوچک مثل خرید پاسماوری و یا عوض کردن ظروف پذیرایی و یا سرویس غذاخوری هم دکوراسیون شما را زیباتر می‌کند. و هم نظم مخیط را بیشتر می‌کند. همه‌ی موارد گفته شده را می‌توانید با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در سایت فروشگاه اینترنتی مس و تس پیدا کنید. و خریدی آسان و مطمئن را تجربه کنید.